نمک زدایی آب دریا

نمک زدایی آب دریا یکی از بهترین روش‌هایی است که می‌تواند مشکلات کمبود آب شرب را بر‌طرف کند. با توجه به پیشرفت علم در زمینه‌های مختلف، خوشبختانه کارشناسان توانسته‌اند با شیرین سازی آب دریا به یکی از معضلات جامعه بشری خاتمه دهند. در این مقاله قصد داریم بیشتر با نمک زدایی آب دریا و روش‌های آن آشنا شویم. پس ما را تا پایان همراهی کنید.

فهرست مطالب

نمک زدایی آب دریا چیست؟​

نمک‌زدایی آب دریا یا به عبارتی شیرین کردن آب باعث می شود که حجم زیادی از نمک و مواد معدنی از این آب جدا شود و آبی شیرین را به وجود آورد. به عبارتی می‌توان گفت منظور از نمک‌زدایی آب دریا از بین بردن نمک ها و مواد معدنی مانند خاک است. آب شور را به سبب مصارف انسان و آبیاری کردن و مصارف کشاورزی نمک زدایی می کنند.
در نمک‌زدایی آب دریا، نمک یک محصول بالقوه است که در کشتی‌های بزرگ و زیر دریایی‌ها مورد استفاده قرار خواهد گرفت. به صورت گسترده نمک‌زدایی بیشتر در کشورهایی از جمله استرالیا انجام می‌شود که روش جمع آوری سنتی آب را برای خود انتخاب کرده‌اند. بزرگ‌ترین کارخانه آب شیرین کن دنیا، در امارات متحده به نام کارخانه نمک‌زدایی آب دریا جبل علی است .


برای خواندن مطالب درمورد تصفیه آب میتوانید:

دو روش اصلی نمک زدایی آب دریا

برای نمک‌زدایی آب دریا روش‌های مختلفی را ارائه کرده‌اند که از میان آن ها می‌توان به نمک زدایی با اسمز معکوس و نمک‌زدایی با الکترودیالیز اشاره کرد. با توجه به اهمیت این دو فرایند و رقابتی که با یکدیگر در زمینه نمک‌زدایی آب دریا دارند قصد داریم در ادامه هر کدام را به صورت مفصل و جداگانه برای شما توضیح دهیم.در نمک‌زدایی آب دریا، نمک یک محصول بالقوه است که در کشتی‌های بزرگ و زیر دریایی‌ها مورد استفاده قرار خواهد گرفت. به صورت گسترده نمک‌زدایی بیشتر در کشورهایی از جمله استرالیا انجام می‌شود که روش جمع آوری سنتی آب را برای خود انتخاب کرده‌اند. بزرگ‌ترین کارخانه آب شیرین کن دنیا، در امارات متحده به نام کارخانه نمک‌زدایی آب دریا جبل علی است .

نمک زدایی آب دریا-sarvwater.com

1.نمک زدایی با اسمز معکوس

اسمز معکوس یکی از روش‌های نمک‌زدایی آب دریا است. در روش اسمز معکوس با کمک گرفتن از غشایی نیمه نفوذ پذیر این امکان فراهم شده تا مولکول‌های اضافی و مواد بزرگ مانند آلاینده‌ها، کلر، خاک و نمک از آب جدا شود. البته تنها عملکرد این فرایند جدا‌سازی آلاینده‌ها نیست بلکه به وسیله آن میکروارگانیسم‌ها نیز از آب حذف خواهند شد. با توجه به این روش، نمک‌زدایی آب دریا به صورت کاملا بهداشتی انجام خواهد شد. مکانیسم این روش به اندازه‌ای قوی است که فقط H2O را به صورت پاک و خالص تحویل داده و می‌توان از آن برای نوشیدن، پخت و پز و سایر موارد دیگر استفاده کرد. سیستم اسمز معکوس که در نمک‌زدایی آب دریا هم به کار می‌رود مزایای بسیار زیادی دارد و یکی از وسیع‌ترین روشهای فیلتراسیون است. در این سیستم 98 درصد جامدات محلول از بین خواهد رفت و آبی قابل شرب به دست مردم خواهد رسید. از مزایایی که برای این روش می‌توان نام برد موارد زیر هستند.
نمک زدایی آب دریا-sarvwater.com
• آلاینده‌های مضر محلول در این شیوه به شکل چشم گیری کاهش خواهد یافت. • سدیم موجود در محلول کاسته می‌شود. • مزه و بوی بد آب کاهش پیدا می‌کند. • نسب به آب بطری با محیط زیست سازگاری بیشتری دارد. در اسمز معکوس که برای نمک‌زدایی آب دریا بسیار کاربردی است از فشار اعمال شده برای غلبه بر فشار اسمزی استفاده می‌کنند. اما منظور از فشار اعمال شده برای غلبه بر فشار اسمزی این است که آب به شکل معکوس حرکت از غلظت زیاد به غلظت کم روانه می‌شود. اما چون باید از یک فیلتر رد شود، آلودگی‌ها گیر کرده و آب خالص عبور خواهد کرد.آلودگی‌هایی مانند نمک، ذرات، کلوئیدها مانند مولکول‌های چربی و روغن، باکتری‌های آلی و پیروژن‌ها به راحتی توسط اسمز معکوس از بین خواهند رفت. اسمز معکوس علاوه بر نمک زدایی آب دریا در صنایع غذایی، تمیز کردن پنجره، آکواریوم، تولید شربت افرا، تولید آبجو با درصد الکل پایین و تولید هیدروژن کاربرد دارد.


برای خواندن مطالب درمورد دستگاه آب شیرین کن میتوانید:

2.نمک زدایی با الکترودیالیز​

نمک زدایی آب دریا-sarvwater.com

از بین روش ‌ای غشائی گوناگونی که برای تصفیه و نمک زدایی آب و نمک زدایی آب دریا استفاده می‌شود روش الکترودیالیز توانسته نظر سیل انبوهی از افراد را به خود جلب کند. الکترودیالیز فرایندی جداسازی غشایی بوده که در دهه 60 روانه بازار شد.
بر اساس آزمایشات صورت گرفته 25 تا 50 درصد نمک‌های محلول در آب به وسیله عبور تنها یکبار از برج الکترودیالیز از بین خواهند رفت. نمک زدایی با الکترودیالیز در صنعت کاربردهای بسیاری دارد که از جمله آن ها می‌توان به تولید آب ورودی به بویلرها، تصفیه و نمک زدایی آب در صنایع دارویی و نمک زدایی در صنایع غذایی اشاره کرد.

یکی از شیوه‌های نمک زدایی آب دریا استفاده از روش الکترودیالیز است. اما دستگاه الکترودیالیز که برای نمک زدایی آب دریا مورد استفاده قرار می‌گیرد دارای اجزای مختلفی است. این اجزا غشای ممبران، الکترود کاتود و آند و همچنین جدا کننده پلیمری هستند.

اما هر کدام از این اجزا که در نمک زدایی آب دریا از آن‌ها بهره گرفته می‌شود کاربرد و ویژگی خاصی دارند. از ویژگی‌های غشای به کار رفته در این سیستم می‌توان به نفوذ ناپذیر بودن در برابر آب تحت فشار، هدایت الکتریکی، پایداری در مقابل فشار اسمزی، پایداری در محلول آبی، پایدری در دمای بالاتر از 45 درجه و .. اشاره کرد.
الکترودهای سیستم الکترودیالیز از جنس تیتانیوم، نیوبیوم یا روکش‌های پالادیوم تولید خواهند شد. الکترودهای کاتود و اند به منبع جریان مستقیم وصل شده و در ظرفی که از محلول آب و نمک پر شده قرار خواهند گرفت. با ایجاد جریان الکتریکی که از بین محلول الکترولیک رد می‌شود یون ها به سوی الکترودی با بار مخالف حرکت خواهند کرد.
در سیستم الکترودیالیز غشاها به وسیله تورهایی که جداکننده پلیمری نام دارند و دارای ضخامت گوناگون هستند جدا خواهد شد. نمک زدایی آب دریا هنگامی که با این روش انجام می‌گیرد آبی تمیز و شیرین را به دست مصرف کننده خواهند رساند.


برای خواندن مطالب درمورد آب شیرین کن صنعتی میتوانید:

سخن پایانی

نمک زدایی آب دریا مهمترین روش برای شیرین کردن آب دریا است که با روش‌های مختلف صورت می‌گیرد. نمک‌زدایی آب دریا یکی از مواردی است که در رفع بحران کمبود آب می‌تواند به بشریت کمک شایانی داشته باشد. شرکت سرو آب انرژی با توجه به فعالیت‌های مستمر در زمینه سیستم‌های تصفیه فیزیکی، شیمیائی، سیستم‌های اسمز معکوس، سیستم‌های انتقال آب و پساب و ایستگاه‌های پمپاژ، سیستم‌های تصفیه فاضلاب و.. ارائه دهنده بهترین خدمات در این زمینه خواهد بود. از این که تا پایان ما را همراهی کردید سپاس گذاریم.

سوالات متداول نمک زدایی آب دریا

نمک‌زدایی آب دریا یا به عبارتی شیرین کردن آب باعث می شود که حجم زیادی از نمک و مواد معدنی از این آب جدا شود و آبی شیرین را به وجود آورد. به عبارتی می‌توان گفت منظور از نمک‌زدایی آب دریا از بین بردن نمک ها و مواد معدنی مانند خاک است.

1.نمک زدایی با اسمز معکوس

2.نمک زدایی با الکترودیالیز

از بین روش ‌ای غشائی گوناگونی که برای تصفیه و نمک زدایی آب و نمک زدایی آب دریا استفاده می‌شود روش الکترودیالیز توانسته نظر سیل انبوهی از افراد را به خود جلب کند. الکترودیالیز فرایندی جداسازی غشایی بوده که در دهه 60 روانه بازار شد.

5/5
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
Facebook
Twitter
Pinterest
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.