تصفیه آب


معمولاً آب طبیعی برای مصارف آب آشامیدنی و صنعتی نیاز به تصفیه دارد، زیرا دارای عوامل بیماری ها و میکروب های مختلف می باشد. هدف از تصفیه آب، جداسازی مواد و املاح مضر از آب و بهبود طعم آب می باشد، که باعث جلوگیری از بیماری های مختلف گوارشی، قلبی و عروقی، کبدی و کلیوی و عفونی و … می شود.

فهرست مطالب

بررسی نحوه عملکرد تصفیه آب

تصفیه آب (Water Treatment) به فرایندی گفته می‌شود که طی آن ناخالصی ها و آلاینده های معلق و محلول در آب حذف می شود و کیفیت آب بهبود پیدا می کند. آب یکی از اساسی ترین نیازهای بشر به شمار می رود و استفاده از آب سالم برای بدن ما ضروری می باشد.


برای خواندن مطالب درمورد نمک زدایی آب دریا میتوانید:

پنج روش تصفیه آب

تصفیه آب از گذشته تا کنون به روش های مختلفی انجام می شده است، برخی از متداول ترین روشهای آن عبارتند از:

1.تصفیه آب به روش کلر زنی

در روش کلر زنی به منظور ضدعفونی کردن و از بین بردن آلودگی ها به آب کلر اضافه می کنند. یکی از معایبی که تصفیه آب به روش کلر زنی دارد، این است که نمی تواند بعضی از میکروارگانیسم ها مانند پروتوزا کیست دار را از بین ببرد.

2.تصفیه آب به روش جوشاندن

جوشاندن آب یکی از قدیمی ترین روش ها برای ضدعفونی آب به شمار می رود، اگر چه جوشاندن آب به مدت کافی می‌تواند بسیاری از باکتری ها را از بین ببرد، اما قادر به کشتن همه باکتری‌ها نیست.

3.تصفیه آب به روش اسمز معکوس RO

روش اسمز یکی از کارآمدترین روش ها برای تصفیه می باشد، که طی یک فرآیند فیزیکی می تواند آب شور را به شیرین تبدیل کرده و ناخالصی‌های آن را بگیرد.

تصفیه آب - سرو آب


برای خواندن مطالب درمورد آب شیرین کن صنعتی میتوانید:

4.تصفیه آب به روش تقطیر

 تقطیر در واقع نوعی فرایند فیزیکی است که موجب جداسازی مخلوط ها از یکدیگر می شود البته مخلوط هایی حاوی حداقل یک مایع باشند. تصفیه آب به روش تقطیر یکی از قدیمی ترین فرآیندهای تصفیه ای آب است.

5.تصفیه آب به روش کارتریج فیلترهای الیافی

 فیلتر الیافی یا پرو پیلن معمولاً در دستگاه های تصفیه آب شهری استفاده می شودو با عبور آب از لا به لای الیاف فشرده شده، تصفیه و زلال و شفاف می شود.

تصفیه آب - سرو آب

راههای تشخیص دستگاه تصفیه آب خوب از بد

با توجه به این که روز به روز برند های بیشتری در این زمینه فعالیت می کنند، اینکه بتوانید دستگاه تصفیه خوب را از بد تشخیص دهید بسیار کارآمد می باشد. فرآیند اسمز معکوس فرآیندی که در برندهای معتبر دستگاه استفاده می شود این است که از تعداد فیلتر بیشتری استفاده می شود، تا بتواند آلاینده‌های بیشتری را فیلتر کند.
به همین خاطر اگر با دستگاهی مواجه شدید که کمتر از پنج مرحله بود آن را خریداری نکنید، زیرا این دستگاه ها پیش تصفیه هستند. دستگاه تصفیه باید از۵ مرحله تا ۹ مرحله و در برخی موارد حتی بیشتر باشد.
روش دیگری که می توان تشخیص داد که دستگاه تصفیه آب خوب است این است که به هیچ عنوان بدون تضمین کاهش میزان املاح و سختی آب دستگاه را خریداری نکنید. از نصاب دستگاه بخواهید که پس از نصب دستگاه تصفیه سختی آب را قبل از تصفیه و بعد از تصفیه به شما نشان دهد، اگر میزان سختی آب موجود ۸۰ و ۹۰ درصد کاهش نداشت آن را خریداری نکنید.
سعی کنید محصول را از فروشنده معتبر تهیه کنید و نسبت به گارانتی آن اطمینان حاصل کنید

هدر رفت آب نیز از دیگر مواردی است که باید به آن توجه داشته باشید، دستگاه های کارآمد هدر رفت آب را به حداقل می رسانند. یکی دیگر از ویژگی های دستگاه تصفیه مناسب این است که بو و مزه آب را بهبود می دهد و حتی تلخی آب را نیز از بین می برد.

بهترین محل نصب دستگاه تصفیه آب

در دنیای امروز استفاده از دستگاه تصفیه آب یک وسیله ضروری برای هر خانواده ای به شمار می رود، زیرا آب لوله کشی شهری از نظر کیفیت سطح بسیار پایین دارد و مصرف طولانی مدت آن منجر به بروز بیماری‌های گوناگون می‌شود. سیستم تصفیه فاضلاب شهری نمی تواند تمامی املاح موجود در آب را از بین ببرد. بنابراین می توان گفت یکی از بهترین روش ها به منظور پاکسازی آب استفاده از دستگاه تصفیه آب خانگی است.
دستگاه تصفیه آب خانگی معمولا در آشپزخانه منزل و در زیر سینک نصب می شود، زیرا سینک آشپزخانه فضای کافی برای نصب دستگاه را دارد. می توان شیر برداشت آب تصفیه شده را بر روی سینک هم نصب نمود. اما نمونه‌های رومیزی آن نیز وجود دارد که بر روی کابینت قرار می گیرد، همچنین می توانید دستگاه تصفیه آب را در ورودی آب سرد کن، آبخوری، یخچال، قهوه ساز و چای ساز نصب کنید. شما می‌توانید با توجه به فضای منزلتان دستگاه تصفیه آب مورد نیاز خود را انتخاب کنید.

تصفیه آب - سرو آب

توجه داشته باشید که دستگاه تصفیه آب نباید در معرض یخ زدن و تابش مستقیم نور خورشید قرار بگیرد. اکیداً توصیه می کنیم، خودتان دستگاه تصفیه آب خانگی را نصب نکنید و این کار را به یک کارشناس نصب حرفه‌ای بسپارید. زیرا نیروهای متخصص با توجه به مواردی مثل فشار و دمای آب منازل، میزان فاصله مخزن ذخیره تا شیر برداشت و … بهترین مکان برای نصب دستگاه تصفیه آب را انتخاب می کنند.
آب برابر با زندگی است، زیرا حدود دو سوم بدن انسان را آب تشکیل داده است، هر انسانی به طور متوسط برای حفظ سلامتی خود روزانه به حدود۲.۴ لیتر آب نیاز دارد.
از این رو استفاده از آب سالم برای انسان حیاتی است. آب آلوده بر روی طعم آشامیدنی ها مانند چای و قهوه، همچنین غذا ها تاثیر می گذارد و جوشاندن آب روش مناسبی برای از بین بردن همه املاح آب نمی باشد و همچنین نیازمند صرف زمان زیادی است.


برای خواندن مطالب درمورد دستگاه آب شیرین کن میتوانید:

نکته پایانی

اگر می خواهید که مزه نوشیدنی‌ها و غذاهای خودتان را بهتر کنید، به حفظ محیط زیست کمک کنید و از بروز بیماری ها جلوگیری کنید، بهتر است هر چه سریعتر دستگاه تصفیه آب را از مجموعه سرو آبی انرژی، که یکی از پیشگامان حوزه طراحی و نصب دستگاه های تصفیه آب می باشد، تهیه کنید.

سوالات متداول تصفیه آب

تصفیه آب به فرایندی گفته می‌شود که طی آن ناخالصی ها و آلاینده های معلق و محلول در آب حذف می شود و کیفیت آب بهبود پیدا می کند.

از نصاب دستگاه بخواهید که پس از نصب دستگاه تصفیه سختی آب را قبل از تصفیه و بعد از تصفیه به شما نشان دهد، اگر میزان سختی آب موجود ۸۰ و ۹۰ درصد کاهش نداشت آن را خریداری نکنید.
سعی کنید دستگاه تصفیه آب را از فروشنده معتبر تهیه کنید و نسبت به گارانتی آن اطمینان حاصل کنید.

معمولا در آشپزخانه منزل و در زیر سینک نصب می شود، زیرا سینک آشپزخانه فضای کافی برای نصب دستگاه را دارد. می توان شیر برداشت آب تصفیه شده را بر روی سینک هم نصب نمود. اما نمونه‌های رومیزی آن نیز وجود دارد که بر روی کابینت قرار می گیرد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
Facebook
Twitter
Pinterest
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.