فیلتر تصفیه آب


فیلتر آب به عنوان یک بخش مهم از دستگاه تصفیه آب است و روی کیفیت آب تاثیر به سزایی دارد، بدون استفاده از فیلتر مناسب امکان حذف آلاینده ها وجود ندارد. برخی از افراد برای جلوگیری از آلودگی های منابع آب از دستگاه های تصفیه آب استفاده می کنند تا بتوانند از آب سالم استفاده کنند. اگر می خواهید اطلاعاتی درباره فیلتر آب، فیلتر تصفیه آب کسب کنید تا پایان با ما همراه باشید..

فهرست مطالب

فیلتر آب چیست؟

فیلتر آب دستگاهی است که ناخالصی ها را از بین می برد و باعث کاهش آلودگی آب می شود. این کار با استفاده از یک فرآیند شیمیایی یا بیولوژیکی صورت می گیرد. فیلتر آب برای کارهای مختلفی مانند تصفیه آب استخر، آکواریوم ، آبیاری کشاورزی و برای تامین آب آشامیدنی مورد استفاده قرار می گیرد.

فیلتر آب-sarvwater.com


برای خواندن مطالب درمورد فیلتر شنی میتوانید:

انواع فیلتر تصفیه آب چیست ؟

فیلتر تصفیه آب از انواع آلودگی ها به داخل آب جلوگیری می کند تا یک آب سالم در اختیار شما قرار گیرد. فیلتر تصفیه آب به فیلتر فیزیکی و فیلتر شیمیایی تقسیم شده است. فیلترهای فیزیکی به این صورتی کار می کند که با وارد کردن فشار به آب آلودگی های فیزیکی را حذف می کند. فیلترهای شیمیایی نیز به کمک یک ماده شیمیایی آلودگی ها را حذف می کند. با تصفیه آب با فیلتر بو و مزه آب در شرایط بهتری قرار می گیرد.

بسیاری از دستگاه ها که در بازار عرضه می شود دارای چند فیلتر است و آب را از فیلترهای مختلف عبور می دهند. فیلتر تصفیه آب، آلودگی و مواد اضافی را از آب حذف می کنند و در نهایت مواد معدنی مورد نیاز برای بدن را در آب قرار می دهند. همین امر موجب می شود که با بالاترین کیفیت آب در اختیار شما قرار گرفته شود.

فیلتر تصفیه آب دارای انواع مختلفی است این فیلترها در مراحل مختلف آب را تصفیه می کنند و در نهایت با کیفیت ترین و سالم ترین آب را در اختیار شما قرار می دهند. استفاده از آب سالم برای سلامتی پوست و مو بسیار مهم و تاثیر گذار است.

فیلتر آب انواع مختلفی دارد که به شرح زیر است:

فیلتر آب پلی پروپلین

فیلتر آب ممبران

فیلتر آب کربن پودری

فیلتر آب پست کربن

فیلتر آب کربن بلاک

فیلتر آب مینرال

فیلتر آب پلی پروپلین

فیلتر پلی پروپلین یک فیلتر تصفیه آب است از این فیلتر برای از بین بردن املاح درشت استفاده می شود فیلتر پلی پروپیلن را با نام فیلتر pp نیز می شناسند. این فیلتر ذرات نامطلوب که در آب موجود هستند را به خود جذب می کند به همین دلیل این فیلترها را فیلتر الیافی نیز می نامند. از بین بردن این مواد فیزیکی در مرحله اول صورت می گیرد که ذرات درشت در قسمت های بیرونی فیلتر و ذرات ریزتر در قسمت داخلی فیلتر قرار می گیرند. فیلتر پلی پروپلین در صنایع مختلف دارویی، مواد غذایی و صنایع بهداشتی استفاده می شود.

فیلتر آب کربن پودری

فیلتر کربن پودری برای از بین بردن باکتری و حشرات در آب استفاده می شود. وجود این حشرات و باکتری ها باعث می شود آب در حالت نامطلوب قرار گیرد و بو، رنگ و مزه آن تغییر کند. این فیلتر آب از جنس نارگیل است و این قابلیت را دارد تا مواد سمی مانند کلر و سایر آفت های آب را از بین ببرد و آبی سالم را در اختیار شما قرار می دهد. این فیلتر دارای ذرات بسیار ریز کربن است که قابلیت جذب بسیار بالایی دارد.

فیلتر آب کربن ناخالصی های موجود در آب را از بین می برد و مواد مضر در این فیلترها جمع می شود و باید حتما سالی دو بار این فیلترها را تعویض کرد.

فیلتر تصفیه آب-sarvwater.com

فیلتر آب کربن بلاک

فیلتر آب کربن بلاک به صورت استوانه ای یک تکه ساخته می شود. این فیلتر از جنس پوسته نارگیل کربن فشرده شده است که دارای منافذ بسیار ریزی می باشد. با عبور آب از این منافذ کلر و بوی آب از بین می رود. این فیلتر آب به عنوان یکی از فیلترهای بسیار ضروری به شمار می رود و در صورت نداشتن این فیلتر، تصفیه آب انجام نمی گیرد. برای تصفیه آب و داشتن آب سالم باید هر شش ماه یکبار این فیلترها را تعویض کنید.


برای خواندن مطالب درمورد دستگاه تصفیه آب صنعتی میتوانید:

فیلتر آب ممبران

فیلتر آب ممبران آلودگی های محلول را در زمان تصفیه آب از بین می برد. این آلودگی ها شامل انگل، قارچ، باکتری و میکروب ها هستند که در صورت ورود به بدن باعث ایجاد بیماری های زیادی برای انسان می شود. فیلتر ممبران علاوه بر از بین بردن این آلودگی ها فلزات مضر نیز از بین می برد. این فیلتر از چند لایه که دارای ضخامت کمی هستند تشکیل شده است و چند لایه به صورت فشرده روی هم قرار می گیرند.

فیلتر تصفیه آب ممبران یکی از بهترین فیلترها است که بسیاری از آلودگی ها را که شما با چشم نمی بینید توسط این فیلتر حذف می شود. فیلتر آب ممبران 98 درصد از ورود آلودگی ها به داخل آب جلوگیری می کند. این فیلتر باید هر 6 ماه یکبار حتما تعویض شود.

فیلتر تصفیه آب-sarvwater.com

فیلتر آب پست کربن

به فیلتر آب پست کربن فیلتر خطی کربن نیز گفته می شود. این فیلتر وظیفه از بین بردن بو و مزه نامطبوع آب را دارد که در این مرحله از بین می رود. زمانی که آب از این فیلتر عبور می کند به دلیل عبور کردن از مراحل قبل تقریبا آب سالمی است به همین دلیل طول عمر فیلتر پست کربن نسبت به سایر فیلترها دارای طول عمر بیشتری است. عمر فیلترهای آب پست کربن یکسال است و بعد از آن حتما باید تعویض شود.

فیلتر آب مینرال

فیلتر آب مینرال یک فیلتر بسیار کاربردی است که مواد معدنی آب را حفظ می کند. سایر فیلترها املاح موجود آب را به خود جذب می کنند که باعث ایجاد آبی سبک می شود و املاح مفید در آب از بین می رود.

 فیلتر آب مینرال این قابلیت را دارد که مواد معدنی که برای انسان مفید است را به آب باز گرداند. به عنوان مثال آبی که از آب شدن برف ها به وجود می آید در مسیر رودخانه ها قرار می گیرند و این آب مانند چشمه آب دارای خواص معدنی هستند. این آب مواد معدنی را از عبور از سنگ ها به خود می گیرد که باعث می شود آب دارای خاصیت معدنی باشد. عمر این فیلترها دو سال است و بعد از آن باید فیلتر تعویض شود.

فیلتر آب و دستگاه تصفیه آب خانگی چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟

دستگاه تصفیه آب انواع آلودگی آب را از بین می برد به صورتی که آب برای شما قابل شرب باشد. این دستگاه دارای مزایای بسیاری است به همین دلیل بسیاری از افراد که آب شرب مناسبی ندارند برای تصفیه آب از این دستگاه استفاده می کنند. اما فیلتر آب به عنوان بخشی از دستگاه های تصفیه است تا با استفاده از روش های مختلف آلودگی آب را حذف کنند.

فیلتر آب قسمتی از دستگاه تصفیه است که کار اصلی آن از بین بردن آلودگی آب است. از بین بردن آلودگی آب مهمترین مزیت فیلتر آب می باشد و باعث بالا رفتن کیفیت آب و طعم آن می شود. هر چقدر که دستگاه تصفیه آب دارای قیمت بالایی باشد، اما فیلتر مناسبی نداشته باشد این دستگاه برای شما کارآمد نیست و نمی تواند آب را به خوبی تصفیه کند.

زمان تعویض فیلتر تصفیه آب

هدف اصلی استفاده کردن از دستگاه تصفیه آب برای این است که ما از آب آشامیدنی سالم استفاده کنیم و این انتظاری است که از دستگاه تصفیه آب داریم. اما در صورت تعویض نکردن فیلتر تصفیه آب دستگاه نمی تواند آب آشامیدنی سالم را در اختیار ما قرار دهد.

بسیاری از فیلترها قبل از رسیدن به تاریخ انقضا خود دیگر نمی توانند آب را به خوبی تصفیه کنند در صورتی که در زمان مشخص فیلتر را تعویض نکنید علاوه بر اینکه فیلتر، آب را تصفیه نمی کند باعث ایجاد آسیب به دستگاه نیز می شود و شما باید هزینه بیشتری را متحمل شوید. اما زمان تعویض فیلتر به عوامل زیر بستگی دارد:

کیفیت آب

کیفیت فیلتر آب

مقدار مصرف آب

مدت زمان استفاده از فیلتر

عملکرد فیلتر دستگاه تصفیه آب

شاید شما نیز هنگام باز کردن لوله آب شهری املاحی را مشاهده کرده باشید که این املاح در کتری رسوب می کنند. این املاح درشت هستند و شامل شن و ماسه است و برای بدن انسان بسیار مضر است. گاهی این املاح باعث ایجاد سنگ کلیه در انسان ها می شود این املاح در مرحله اول توسط فیلتر دستگاه تصفیه حذف می شود در صورتی که فیلتر تصفیه آب از ورود این املاح جلوگیری نکند باعث کپ شدن و گرفتگی شیلنگ می شود و دستگاه تصفیه آب دچار مشکل می شود.

بعد از حذف شدن این املاح درشت، آب از فیلترهای دوم و سوم رد می شود و کلر و مواد جانبی کلر باید از آب حذف شود. وجود کلر در آب بسیار مضر است و باعث ایجاد ریزش مو و آسیب دیدن به پوست می شود. حذف کلر در دستگاه تصفیه آب باعث آزاد سازی یون های مثبت و منفی کربن می شود و کلر جذب کربن می شود و همین امر باعث می شود فیلتر از مرحله دوم و سوم رد نشود.

بعد از فیلتر شدن آب در مرحله دوم و سوم آب وارد فیلتر چهارم تصفیه می شود در این مرحله فیلتر آب به صورت ریز بافت است و آب وارد پمپ دستگاه تصفیه می شود. آب با فشار زیاد از فیلتر ریز بافت عبور می کند این فیلتر قابلیت حذف املاح بسیار ریز را دارد. املاحی مانند نیترات، آرسنیک و آلومینیوم را از آب آشامیدنی حذف می کند تا بهترین آب آشامیدنی را در اختیار شما قرار دهد.

در مرحله پنجم آب از طریق دستگاه تصفیه آب به بهترین آب شیرین کن خانگی تبدیل می کند و طعم آب آشامیدنی شیرین می شود.

مرحله ششم یک آب معدنی ساز است و املاحی که برای بدن مفید است به آب بر می گرداند. مرحله آخر که جز مهمترین فیلتر تصفیه آب به حساب می آید آب آشامیدنی را قلیایی می کند. با قلیایی شدن آب مواد مضر آب دور ریخته می شود و آب آشامیدنی قلیایی استفاده می شود.

نحوه نگهداری فیلترهای تصفیه آب

هر فیلتر تصفیه آب دارای طول عمر مفید می باشد اما طول عمر فیلتر به دو عامل کیفیت آب ورودی به دستگاه تصفیه و مقدار مصرف بستگی دارد. برای نگهداری و طول عمر بیشتر فیلترها می توانید در مدت های مشخص اقدام به تعویض فیلتر آب کنید. زیرا در کیفیت آب تاثیر بسیاری دارد پیشنهاد می کنیم هر شش ماه یکبار فیلترهای تصفیه آب را تعویض کنید. گاهی به دلیل آلودگی زیاد در فیلتر آب علاوه بر اینکه آب را تصفیه نمی کند باعث آسیب رساندن به دستگاه نیز می شود پس برای تعویض فیلتر ها به هیچ وجه کوتاهی نکنید.

برخی از افراد در روزهای اول استفاده از دستگاه تصفیه آب دانه های کوچک سفید و حباب های ریزی را مشاهده می کنند. توصیه می کنیم در صورت مشاهده این دانه ها در آب نگران نباشید این موضوع به دلیل وجود اکسیژن در فیلتر دستگاه است و بعد از چند بار استفاده این مشکل حل می شود. همچنین ممکن است بعد از تعویض فیلتر نیز با چنین مشکلی رو به رو شوید.

فیلتر تصفیه آب-sarvwater.com

نتیجه گیری

آب آشامیدنی بر سلامت انسان تاثیر مستقیمی دارد آب های تصفیه شهری از کمترین کیفیت برخوردار هستند به همین دلیل استفاده از فیلتر آب مخصوص باعث می شود که از ورود مواد مضر به آب جلوگیری شود. هر فیلتری دارای طول عمر مشخصی است و این فیلترها بعد از مدتی دیگر خاصیت جذب مواد مضر را ندارد و باید حتما تعویض شود. همچنین به این نکته توجه کنید که برخی از فیلترها به صورت غیر استاندارد تولید می شوند و قیمت ارزانتری نسبت به سایر فیلترها دارند. اما عواقب بدی را برای سلامتی مصرف کنند گان مخصوصا نوزادان و زنان باردار دارد.

سوالات متداول فیلتر تصفیه آب

فیلتِر آب دستگاهی است که ناخالصی ها را از بین می برد و باعث کاهش آلودگی آب می شود.

فیلتِر آب پلی پروپلین

فیلتِر آب کربن پودری

فیلتِر آب کربن بلاک

فیلتِر آب ممبران

فیلتِر آب پست کربن

فیلتِر آب مینرال

کیفیت آب

کیفیت فیلتِر آب

مقدار مصرف آب

مدت زمان استفاده از فیلتر

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
Facebook
Twitter
Pinterest
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.