پکیج تصفیه فاضلاب

پکیج تصفیه فاضلاب برای تصفیه فاضلاب به صورت مایع و جامد از مکان های مختلف مانند بیمارستان ها، مجتمع های مسکونی، تجاری و سایر مکان ها استفاده می شود. از فاضلاب های تصفیه شده برای بخش های کشاورزی و صنعتی استفاده می شود. اگر می خواهید اطلاعاتی در این باره کسب کنید تا پایان با ما همراه باشید.
فهرست مطالب

بررسی پکیج تصفیه فاضلاب

پکیج تصفیه فاضلاب دستگاهی است که پساب های خروجی مراکز اداری، تجاری و مسکونی را دریافت می کند و بر روی آن ها عملیات شیمیایی و فیزیکی انجام می دهند. این عملیات مواد آلی و بیماری ها را از فاضلاب کاهش می دهد. بعد از اتمام این مراحل در نهایت پسابی بدون بو و زلال به عنوان خروجی دریافت می شود.

کاربرد پکیج تصفیه فاضلاب

امروزه کمبود آب و وارد شدن فاضلاب های صنعتی و انسانی به محیط زیست به عنوان یک مسئله مهم در سراسر دنیا است. استفاده از پکیج تصفیه فاضلاب از بروز این مشکلات جلوگیری می کند. این دستگاه دارای کاربردهایی به شرح زیر است:
• استفاده دوباره از فاضلاب ها برای مصارف کشاورزی و صنعتی با روش تصفیه و افزایش دادن کیفیت پساب.
• دستگاه تصفیه فاضلاب آلاینده های پساب بیمارستان ها را با حذف باکتری ها از بین می برد.
• تصفیه و از بین بردن آلاینده های صنعتی از پساب های پالایشگاه پتروشیمی.
• استفاده از این پکیج برای تصفیه فاضلاب انسانی در مجتمع های مسکونی، هتل و فرودگاه و سایر مکان ها.

پکیج تصفیه فاضلاب-سرو آب

چهار پکیج تصفیه فاضلاب

پکیج تصفیه فاضلاب دارای انواع مختلفی است اما باید بر اساس نوع فاضلاب از روش های کارآمد استفاده شود. انواع پکیج فاضلاب به شرح زیر است:
• تصفیه فاضلاب لجن فعال با هوادهی گسترده
• سیستم تصفیه بی هوازی
• راکتور دیسک های بیولوژیک چرخان
• راکتور غشا بیولوژیک


برای خواندن مطالب درمورد تصفیه فاضلاب صنعتی میتوانید:

1.تصفیه فاضلاب لجن فعال با هوادهی گسترده

یکی از متدوال ترین روش های پکیج تصفیه فاضلاب روش هوادهی گسترده با کمک لجن فعال است و برای تصفیه فاضلاب برای محیط های کوچک مناسب است. با استفاده از این روش هوادهی به مدت 18 تا 30ساعت برای کاهش آلودگی هوادهی می شود. زیرا باکتری ها زمان طولانی با اکسیژن در تماس قرار می گیرند.
روش کار: در این روش فاضلاب توسط پمپ، داخل حوض هوادهی وارد می شود و هوادهی انجام می شود تا باکتری های هوازی در سیستم مواد آلی ناپایدار به مواد معدنی پایدار تبدیل شود. بعد از این مرحله فاضلاب به حوض ته نشین وارد می شود تا مواد معدنی تشکیل شده ته نشن شود و پساب به حوض کلر زنی وارد شود. در این مرحله گندزدایی صورت می گیرد و در نهایت لجن که ته نشین شده است از طریق لوله ها به هوادهی و قسمت انبار لجن هدایت می شود. نتیجه تصفیه در این روش بین 85 تا 95 درصد است.

2.سیستم تصفیه بی هوازی

سیستم تصفیه فاضلاب بی هوازی یکی دیگر از انواع پکیج تصفیه فاضلاب است که در اواخر دهه 70 میلادی در کشور هلند ایجاد شد. یکی از مهمترین ویژگی این تصفیه فاضلاب توانایی تصفیه فاضلاب با آلودگی بالا و استحصال گاز متان است با استفاده از این روش بین 65 تا 75 در صد می توان تصفیه فاضلاب را انجام داد.
روش کار: فاضلاب از داخل متعادل ساز به داخل پکیج پمپ می شود. سیال های وارد شده با کلکتورها پخش می شوند. سیال به صورت عمودی کار می کند تا موقعی که نیروی ثقل بر سیال غلبه کند . به دلیل تجمع باکتری های بی هوازی گرانول و بعد تشکیل پتوی لجن را مشاهده می کنید. پتوی لجن این توانایی را دارد که مواد آلی که به صورت ناپایدار است را به ذرات معدنی پایدار تبدیل کند.
به دلیل اینکه شرایط بی هوازی موجود است کربن را به گاز متان تبدیل می کنند. گاز متان توسط گاز گیرها جمع آوری می شوند و برای استفاده توسط لوله ها منتقل می شوند. پساب های عبوری از پتو پالایش می شوند و در نهایت توسط سر ریزها به قسمت بعدی هدایت می شوند.

پکیج تصفیه فاضلاب-سرو آب

3.راکتور دیسک های بیولوژیک چرخان

استفاده از راکتور دیسک های بیولوژیک چرخان در دهه 60 میلادی در کشور آلمان تولید شد و در مدت کوتاهی بسیاری از تصفیه خانه ها از این پکیج تصفیه فاضلاب استفاده کردند. راکتور دیسک های بیولوژیک چرخان از چندین دیسک تشکیل شده است این دیسک ها با استفاده از شفت به موتور وصل می شوند که در این روش ممکن است تصفیه به صورت بی هوازی یا هوازی استفاده شود. هزینه استفاده از این روش نسبت به سیستم های دیگر بالا است.
روش کار: فاضلاب که به صورت خام است وارد حوض ته نشینی اولیه می شود. زمان این عملیات با توجه به سیستم هوازی و بی هوازی متفاوت است در این مرحله عملیات رشد چسبیده صورت می گیرد و توسط باکتری ها فاضلاب تصفیه می شود. بعد از مرحله پالایش، فاضلاب به حوض ته نشین ثانویه وارد می شود و لجن از پساب جدا می شود در مرحله آخر لجن توسط پمپ ها به بخش هضم لجن وارد می شود.


برای خواندن مطالب درمورد تصفیه فاضلاب میتوانید:

4.راکتور غشا بیولوژیک

راکتور غشا بیولوژیک در دهه 60 میلادی ساخته شده است و در آن از روش فیلتراسیون و رشد چسبیده استفاده می شود. این روش نوعی از فرآیند لجن فعال می باشد که در آن از سیستم ممبران استفاده می شود. پکیج فاضلاب بر پایه لجن فعال است و با استفاده از رشد چسبیده و عملیات فیلتراسیون باعث حذف بخش های گندزدایی و ته نشینی ثانویه می شود. حذف آلودگی با استفاده از این روش 90 تا 98 درصد است.
روش کار: در این روش از پکیج تصفیه فاضلاب بعد از وارد شدن فاضلاب به راکتور هوادهی می شود و عملیات تصفیه فاضلاب توسط باکتری ها صورت می گیرد. به دلیل وجود ممبران ها ته نشینی از حالت ثقلی به حالت ممبران تبدیل می شود و همزمان عملیات فیلراسیون و گند زدایی انجام می شود در این روش حذف مواد آلی با نتیجه بهتری انجام می شود.

نتیجه گیری

تصفیه فاضلاب برای جبران کمبود آب در بسیاری از کشورها نقش مهمی دارد آبی که از پساب فاضلاب توسط پکیج تصفیه فاضلاب به طبیعت بر می گردد را می توان استفاده کرد. هدف از استفاده این پکیج برای حذف مواد زائد در فاضلاب قبل از وارد شدن آن به طبیعت است. از مهمترین دلایل استفاده از تصفیه فاضلاب بازیابی آب های مصرفی و جبران کمبود آب در جهان برای ایجاد یک شرایط بهتر برای زندگی است..

سوالات متداول پکیج تصفیه فاضلاب

4 نوع :

  • تصفیه فاضلاب لجن فعال با هوادهی گسترده
  • سیستم تصفیه بی هوازی
  • راکتور دیسک های بیولوژیک چرخان
  • راکتور غشا بیولوژیک

پکیج تصفیه فاضلاب دستگاهی است که پساب های خروجی مراکز اداری، تجاری و مسکونی را دریافت می کند و بر روی آن ها عملیات شیمیایی و فیزیکی انجام می دهند.

فاضلاب از داخل متعادل ساز به داخل پکیج تصفیه فاضلاب پمپ می شود. سیال های وارد شده با کلکتورها پخش می شوند. سیال به صورت عمودی کار می کند تا موقعی که نیروی ثقل بر سیال غلبه کند . به دلیل تجمع باکتری های بی هوازی گرانول و بعد تشکیل پتوی لجن را مشاهده می کنید. پتوی لجن این توانایی را دارد که مواد آلی که به صورت ناپایدار است را به ذرات معدنی پایدار تبدیل کند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
Facebook
Twitter
Pinterest
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.