شرکت سروآب انرژی

فیلتر شنی چیست؟

فیلتر شنی در واحدهای تصفیه آب استفاده می‌شود که در طی این فیلتراسیون، ذرات رسوب شونده که در مرحله انعقاد هنوز ته نشین نشده‌اند جدا خواهند شد. فیلتراسیون را می‌توان از ابتدایی‌ترین شیوه‌های صاف کردن آب دانست زیرا از دیرباز همراه بشر بوده است. در این مقاله قصد داریم بیشتر با فیلتر شنی، انواع و چگونگی کار آن آشنا شویم.
فهرست مطالب

فیلتر شنی چیست؟و کجا استفاده میشود؟

فیلتر شنی یا در زبان انگلیسی sand filterمخزن‌هایی هستند که تحت فشار اتمسفر ساخته شده اند. صافی شنی مخزن‌هایی استوانه‌ای دارد که افقی یا عمودی ساخته می شوند. جنسی که برای بدنه صافی شنی در نظر گرفته‌اند، ورق فولادی یا گالوانیزه با پوشش اپوکسی است. البته در برخی موارد جنس این محصول فایبر گلاس خواهد بود.
فیلتر شنی به وسیله عملیات فیزیکی و فیلتراسیون آب مواد جامد معلق و ناخالصی‌ها را از آب می‌گیرد و نابود خواهد کرد. این جامدات معلق می‌توانند ترکیبی از گل و لای، باکتری، فلوک، ویروس و تخم انگل باشد که به راحتی توسط صافی شنی از بین می‌رود.
قسمت داخلی این وسیله از سیلیس دانه‌بندی شده، ماسه و کربن فعال و آنتراسیت پر خواهد شد. ذرات معلق، تخم انگل و هر آنچه که در این حیطه است، از بستر فیلتر شنی به وسیله عبور آب حذف شده و آب به صورت صاف و زلال از آن خارج خواهد شد.
مواد معلق و تمام ذرات و کدورت‌ها که به وسیله بستر ماسه داخل فیلتر شنی گرفته شده‌اند توسط شستشوی معکوس صافی شنی از بستر خارج می‌شوند. لازم به ذکر است که صافی شنی بیماری های بسیاری را از آب جدا می کند اما به صورت کامل آب بهداشتی نخواهد شد. در برخی موارد هم از صافی شنی برای زدودن ابتدائی کدورت آب بهره گرفته می‌شود.
این محصول کاربردهای بسیاری دارد که از میان آن‌ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:
• جهت تصفیه سازی آب استخر
• برای از بین بردن رنگ آب آلوده
• جهت تصفیه کردن آب استخرهای پرورش ماهی
• برای فیلتر فاضلاب انسانی و صنعتی
• در فیلتر کردن آب آشامیدنی و صنعتی
• پیش تصفیه آبی که داخل دستگاه اسمز معکوس خواهد شد
• تصفیه کردن آب‌های سطحی مانند رودخانه یا چاه


برای خواندن مطالب درمورد فیلتر تصفیه آب میتوانید:

سه مدل فیلتر شنی

فیلتر های شنی به سه مدل کلی تقسیم میشود:

1. فیلتر شنی کند

از صافی شنی کند برای تصفیه آب‌هایی که کدورتی حداکثر 30NTU دارند استفاده می‌شود. آب صاف شده به وسیله صافی شنی کند تصفیه خاصی روی آن صورت نخواهد گرفت. در فیلترشنی کند فیلتراسیون به وسیله اولین لایه ماسه بستر بیشترین عملیات را انجام خواهد داد. صافی شنی کند برای مکان‌هایی که زمین فراوانی دارد بیشترین کاربرد را دارد.

2. فیلتر شنی تند

صافی شنی تند برای فیلتراسیون آب در تصفیه خانه‌ها به کار گرفته می‌شود. برای آب‌هایی که دارای کدورت NTU5 یا NTU 10 هستند از صافی شنی تند استفاده می‌شود. برای فیلتراسیون به وسیله فیلترشنی تند از یک یا چند لایه بستر بهره می‌گیرند.
برای این‌که مزه و رنگ آب عوض شود از یک لایه آنتراسیت یا کربن فعال کمک گرفته خواهد شد. آبی که خارج می‌شود باید به قسمت گند زدائی و کلرزنی هدایت شود.

فیلتر شنی-sarvwater.com


برای خواندن مطالب درمورد دستگاه تصفیه آب صنعتی میتوانید:

فیلتر شنی-sarvwater.com

3. فیلتر شنی تحت فشار

از این فیلتر شنی برای تصفیه خانه‌های کوچک استفاده می‌شود. این صافی شنی تحت فشار در دو نوع عمودی و افقی تولید می‌شود. جنس بدنه این محصول از آهن با پوشش ضد خوردگی یا از جنس فایبرگلاس است. در صافی شنی تحت فشار باید یک فضای خالی را برای شستشوی معکوس فراهم کرد.

در کف صافی شنی نازل‌هایی برای رد شدن آبی که صاف شده است تعبیه کرده‌اند. تعداد نازل‌ها به صورت متداول 3 عدد در فوت مربع است. ارتفاعی که برای تمام فیلترهای شنی ایستاده در نظر گرفته‌اند یک متر و نیم است. این ارتفاع تنها برای لایه شن و ماسه نیست بلکه شامل حجم کافی برای انبساط در شستشوی معکوس صافی هم خواهد بود. فیلتر شنی تحت فشار برای آغاز به کار باید فشاری بیشتر از یک بار داشته باشد.

فیلتر شنی چگونه کار می‌کند؟

کار اصلی فیلتر شنی زلال و شفاف کردن آب است. به عبارتی هنگامی که آب از صافی شنی رد می‌شود، ذرات معلقی که در این آب‌ها قرار دارند مانند شن و ماسه از طریق صافی‌ها گرفته خواهد شد. بعد از این که آب عبور کرد صاف و زلال می‌شود. فرایندی که فیلتر شنی انجام می‌دهد موجب شده تا کیفیت آب بالا برود و تمام مواد زائد از آن جدا شود.
مایعاتی که باید به وسیله صافی شنی تصفیه شود، از سمت بالا وارد آن خواهد شد و بعد از گذشتن از لایه‌های صافی، زلال می‌شوند. بعد از این که مایعات صاف شدند باید از قسمت پایین فیلتر خارج شوند.
البته برای شستشوی فیلتر شنی باید از عملکرد معکوس استفاده کرد. برای این کار باید دستگاه و پمپ خاموش شود. این بار کارهایی که برای تمیز کردن آب از سمت بالا صورت می‌گرفت از سمت پایین انجام خواهد شد. با این روش زباله‌ها و موادی که در شن گیر کرده‌اند به فاضلاب منتقل خواهند شد.
پس از خاموش کردن دستگاه باید عملکرد شستشوی عقب صورت بگیرد و سپس پمپ دستگاه روشن شود. زمانی که باید برای این کار خرج کرد حدود2 تا 3 دقیقه است. بعد از این که کار تمام شد پمپ باید خاموش شود و دستگاه را در حالت خاموش نگه داشت. پس از نیم تا یک دقیقه باید دوباره دستگاه روشن شود تا زباله‌ها تخلیه شوند.

ساختار فیلتر شنی

فیلتر شنی به صورت استوانه ای ساخته شده است. این استوانه‌ها تحت فشار هستند. همچنین استوانه‌ها از ستون هایی تشکیل شده اند که شن و آنتراسیت آن‌ها را پر کرده است. از آنجایی که احتمال گرفتگی نازل‌ها وجود دارد باید ابتدا یک لایه ذرات درشت در آن‌ها ریخته شود سپس ذرات ریز روی آن ریخته شود. با عبور آب از بین ذرات شن، املاح معلق و موادی که در آب وجود دارند گیر می‌افتند. آبی که از قسمت خروجی فیلتر شنی بیرون می‌آید، عاری از مواد معلق است. با به دام افتادن ذرات معلق در آب، ممکن است فشار استوانه‌ها کاهش پیدا کند. برای جلوگیری از این افت فشار باید صافی های موجود در آن را شستشو داد.

فیلتر شنی - sarvwater.com

فیلترهای شنی را می‌توان از نظر ساختاری به دو گروه تقسیم کرد:

  • فیلتر شنی تحت فشار یا pressure filters
  • فیلتر شنی ثقلی یا gravity filters

این ساختار دارای زیر مجموعه هایی نیز می‌باشد. مسیر آبی که در این دو نوع فیلتر شنی وجود دارد از بالا به پایین یا از پایین به بالا است. همچنین فیلترهای شنی در دو نوع دستی و اتوماتیک نیز وجود دارند.

قطر شن های استفاده شده در فیلتر شنی عمدتاً به اندازه فیلتر شنی، جریان مورد نظر و فیلتراسیون مورد نظر بستگی دارد. در بیشتر موارد، برای فرآیند فیلتر کردن، از ماسه با قطر 0.8 میلی متر تا 1.25 میلی متر استفاده می‌شود. با این حال ممکن است قطر شن‌ها در کاربردهای مختلف، متفاوت باشد. به عنوان مثال در برخی از کاربردها لازم است تا از دانه های شنی با قطر 0.4 میلی متر تا 0.8 میلی متر برای فیلتر کردن استفاده کرد.

زمانی که قطر شن و ماسه کم باشد، مقاومت آن افزایش می‌یابد و در نتیجه جریان کمتری ایجاد می‌شود. قطر کوچک ماسه‌ها ظرفیت کمتری برای شستشوی معکوس نیاز دارد، زیرا ماسه سبک تر است و بنابراین به راحتی شستشو می‌شود. همچنین، در مورد قطر دانه ماسه کوچکتر، باید در نظر داشته باشید که شستشوی معکوس مکرر باید انجام شود زیرا کثیفی بیشتری نسبت به استفاده از قطر بزرگتر جذب می‌شود.

فیلتر شنی استخر

فیلتر شنی - sarvwater.com

یکی از مکان هایی که نیاز به تصفیه مستمر آب دارند استخرها هستند. برای تصفیه آب استخرها روش های زیادی وجود دارد که یکی از آن‌ها استفاده از فیلتر شنی استخر می‌باشد. فرایندی که موجب تصفیه آب استخرها می‌شود فیلتراسیون نام دارد که در این فرایند هیدروکربن ها، فلزات، موارد مضر، رسوبات، شن و ماسه و ذرات کوچک از آب جدا می‌شوند. بعد از طی این مراحل، آبی که تصفیه شده است وارد مخزن فیلتر شنی می‌شود. لایه های بستر فیلتراسیون، از جنس سیلیس می‌باشند که درجه خلوص آن‌ها باید بسیار بالا باشد. شن و سیلیس موجود در فیلترهای شنی آلودگی های موجود در آب را فیلتر می‌کنند و موجب تصفیه و شفاف شدن آب می‌شود. برای تصفیه آب با استفاده از فیلتر شنی استخر باید آب از یک سمت فیلتر که سمت ورودی آن می‌باشد وارد شود، ذرات معلق آن و آلودگی های آن با عبور از فیلترهای داخلی گرفته شود و بعد آب خالص ایجاد شود که از طرف دیگر یا خروجی، خارج می‌شود. بدیهی است که پس از یک دوره استفاده شن های داخل دستگاه کثیف می‌شوند و باید آن‌ها را تمیز کرد تا عمل تصفیه به درستی انجام شود. برای شستشوی فیلتر شنی استخر باید عکس عملیات گفته شده انجام شود.

فیلتر شنی فایبر گلاس

از فیلتر شنی فایبرگلاس برای تصفیه آب آشامیدنی، آب مورد نیاز صنایع غذایی و یا آب مورد نیاز در سایر صنایع استفاده می‌شود. نام دیگر آن‌ها مخزن FRP می‌باشد. بدنه آن‌ها از کامپوزیت و یا فایبرگلاس ساخته شده است. مخازن FRP فشارهای متفاوتی از 6، 10 و یا بالاتر را تحمل می‌کنند. همچنین حرارتی که این مخازن قادر به تحمل آن هستند بین 5 تا 160 درجه سانتی گراد متفاوت است. نکته قابل توجه راجع به فیلتر شنی فایبرگلاس ضعف آن‌ها در برابر نقطه انجماد است و باید آن‌ها از یخ زدگی محافظت شوند. نازل های موجود در مخازن FRP، به دو صورت نازل فلزی و نازل پلاستیکی هستند. فلز مورد استفاده در ساخت نازل های فلزی مس است و قیمت آن‌ها نسبت به نازل های پلاستیکی عدد بالاتری است. متریال مورد استفاده در نازل های پلاستیکی، پلی اتیلن و پلی پروپیلن هستند. فیلترهای شنی فایبرگلاس، از مواد بدون ضد زنگ ساخته شده اند و نیازی به پوشش اپوکسی ندارند. مشکلات آن‌ها در شرایط مختلف گرما، رسانایی، فشار و شرایط جوی کم تر است. در برابر سایش مقاوم هستند و در محیط های خورنده دوام بیشتری دارند. از مواد عایق با کیفیتی در ساخت آن‌ها استفاده شده است. برای تصفیه آب های زیرزمینی فیلتر شنی فایبر گلاس، کاربرد فراوانی دارد. در آب های زیر زمینی آهن محلول وجود دارد که با هوادهی اکسید می‌شود و به صورت لخته درون شن و ماسه جمع می‌شود. این ذرات اشباع شده پس از مدتی باید از داخل آن‌ها پاک شود تا گرفتگی به وجود نیاید. نکته حائز اهمیت در مورد فیلتر شنی فایبرگلاس عدم توانایی در استفاده از آن‌ها به صورت افقی است.

فیلتر شنی فلزی

یکی دیگر از روش های تصفیه آب فیلتر شنی فلزی است. ویژگی های برجسته این روش، سرعت بالا، هزینه نگهداری پایین، فضای کم مورد نیاز و … می‌باشد. از فیلتر شنی فلزی برای تفیه کردن آب قبل از تحویل آن به آب شیرین کن استفاده می‌کنند. همچنین برای تصفیه آب استخر از ذراتی مانند گرد و غبار، مو و برگ و … نیز قابل استفاده است. حوضچه های پرورش ماهی و بخش کشاورزی نیز از این نوع سیستم تصفیه آب بهره می‌برند. آبی که باید با استفاده از فیلتر شنی فلزی تصفیه شود از قسمت بالای آن داخل می‌شود و به صورت آرام آرام، در فیلتر شنی حرکت می‌کند. ذرات معلق با عبور از هر لایه فیلتراسیون فیلتر شنی فلزی جمع آوری می‌شوند و آب تصفیه شده از سمت دیگر خارج می‌شود. فیلتر شنی فلزی نسبت به فیلتر فایبرگلاس شنی قدرت بیشتری دارد. مواد به کار رفته در ساخت بدنه این فیلتر فولاد است و نازل آن از برنج ساخته شده است.

فیلتر شنی بتنی

اگر به دنبال تصفیه آب در مقیاس بالا هستید باید از فیلتر شنی بتنی استفاده کنید. برای ساخت بدنه این فیلتر از بتن مسلح استفاده می‌کنند به همین دلیل آن‌ها وزن بسیار بالایی دارند. همچنین فیلترهای شنی بتنی می‌توانند فشار بسیار بالایی را تحمل کنند. یکی دیگر از مزیت های قابل ذکر در این نوع فیلتر‌ها عدم به وجود آمدن خوردگی در آن‌ها می‌باشد.

فیلتر شنی - sarvwater.com
فیلتر شنی - sarvwater.com

فیلتر شنی گالوانیزه

اگر برای ساخت بدنه فیلتر از استیل یا گالوانیزه گرم استفاده کنند به آن فیلتر شنی گالوانیزه گفته می‌شود. به ورق سیاه ساخته شده با آلیاژ ST37، ورق گالوانیزه می‌گویند. گالوانیزه در برابر زنگ زدگی و خوردگی مقاومت بالایی دارد. همچنین این ورق‌ها در برابر آب و هوا و ساییدگی مقاوم هستند. عدسی هایی که در فیلتر گالوانیزه ساخته می‌شوند به صورت دابل دیش می‌باشند. پس از اینکه زنگ زدگی از درون این فیلترها حذف می‌شود با استفاده از رنگ اپوکسی درون آن رنگ آمیزی می‌شود. همچنین بیرون آن‌ها را نیز با استفاده از رنگ مخصوص براق رنگ آمیزی می‌کنند. فشاری فیلترهای گالوانیزه شنی تحمل می‌کنند نسبت به فشاری که فیلترهای فایبرگلاس تحمل می‌کنند مقدار بیشتری است. نسبت به فیلتر شنی فلزی که با استفاده از رنگ اپوکسی رنگ آمیزی شده است، فیلترهای شنی گالوانیزه مقاومت بالاتری دارند.

ورق گالوانیزه ای که در فیلترهای شنی گالوانیزه استفاده می‌شوند در دو نوع سرد و گرم وجود دارند که این تفاوت در قیمت آن‌ها نیز تاثیرگذار است. مکان هایی که از فیلترگالوانیزه شنی استفاده می‌کنند استخرها هستند. به دلیل کلر موجود در آب استخر فیلترهای استفاده شده در این مکان‌ها باید مقاومت بیشتری داشته باشند. نکته منفی در مورد گالوانیزه مورد استفاده در فیلترها فرسوده شدن آن‌ها به مرور زمان است که با گذشت زمان اتفاق می‌افتد و درنتیجه آن‌ها را غیر قابل رنگ آمیزی می‌کند.

درون فیلترهای شنی گالوانیزه به حجم دو سوم از کل مخزن سیلیس یا آنتراسیت وجود دارد. این فیلترها می‌توانند ذراتی که درون آب معلق هستند و به اندازه حداکثر 50 میکرون کوچک هستند را از آن جدا کنند. از آنجایی که سیلیس به کار رفته در این مخازن دارای درجه زبری زیادی هستند آب را بهتر فیلتر می‌کنند. با اضافه کردن حجم بیشتری از سیلیس نمی توان توقع تصفیه بهتر را داشت بلکه هر چه میزان ریزی سیلیس‌ها بیشتر باشد توانایی آن‌ها در تصفیه آب بیشتر است.

از ویژگی های فیلتر شنی گالوانیزه که برای استخرها مورد استفاده واقع می‌شوند می‌توان موارد زیر را نام برد:

1 – با توجه به نوع اتصالات استخر می‌توان از ورودی و خروجی مناسب برای فیلترهای شنی گالوانیزه استخر استفاده کرد.

2 – دمایی که این فیلترها قادر به تحمل آن‌ها هستند می‌تواند بسیار بالا باشد.

3 – ضخامت ورق گالوانیزه به کار رفته در ساخت فیلترهای شنی گالوانیزه با توجه به کاربردی که از آن انتظار می‌رود قابل انتخاب است.

4 – نگهداری کردن از فیلتر گالوانیزه شنی کار سخت و هزینه بری نیست.

5 – آن‌ها می‌توانند بین 0 تا 10 بار فشار را تحمل کنند.

6 – این نوع فیلترهای گالوانیزه در دو نوع افقی و ایستاده در بازار پیدا می‌شوند که کاربر با توجه به نیاز خود می‌تواند یکی از آن‌ها را انتخاب کند.

سخن پایانی

فیلترشنی در دنیا فناوری بسیار مهمی محسوب می‌شود که از آن در مکان های مختلفی استفاده خواهد شد. قیمت این صافی های شنی با توجه به ابعادی که دارند و نوع کاربری متفاوت است. این که از این دستگاه در کجا قرار است استفاده شود هم موضوعی است که روی قیمت آن اثر گذار خواهد بود. شرکت سرو آب انرژی شرکتی معتبر در زمینه ارائه صافی‌های شنی بوده که در ردیف بهترین شرکت‌های تجاری قرار گرفته است.
در صورتی که به فیلتر شنی نیاز داشتید می‌توانید با مشاوران این شرکت تماس حاصل کنید و راهنمایی‌های لازم را جهت خرید بهترین نوع محصول برای کار خود دریافت کنید.

سوالات متداول فیلتر شنی

فیلتر شنی یا در زبان انگلیسی  sand filterمخزن‌هایی هستند که تحت فشار اتمسفر ساخته شده اند. صافی شنی مخزن‌هایی استوانه‌ای دارد که افقی یا عمودی ساخته می شوند. جنسی که برای بدنه صافی شنی در نظر گرفته‌اند، ورق فولادی یا گالوانیزه با پوشش اپوکسی است. البته در برخی موارد جنس این محصول فایبر گلاس خواهد بود.

کار اصلی فیلتر شنی زلال و شفاف کردن آب است. به عبارتی هنگامی که آب از صافی شنی رد می‌شود، ذرات معلقی که در این آب‌ها قرار دارند مانند شن و ماسه از طریق صافی‌ها گرفته خواهد شد. بعد از این که آب عبور کرد صاف و زلال می‌شود. فرایندی که فیلتر شنی انجام می‌دهد موجب شده تا کیفیت آب بالا برود و تمام مواد زائد از آن جدا شود.

1. فیلتر شِنی کند

2. فیلتر شِنی تند

3. فیلتر شِنی تحت فشار

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
Facebook
Twitter
Pinterest
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *