فیلتر شنی چیست؟

فیلتر شنی در واحدهای تصفیه آب استفاده می‌شود که در طی این فیلتراسیون، ذرات رسوب شونده که در مرحله انعقاد هنوز ته نشین نشده‌اند جدا خواهند شد. فیلتراسیون را می‌توان از ابتدایی‌ترین شیوه‌های صاف کردن آب دانست زیرا از دیرباز همراه بشر بوده است. در این مقاله قصد داریم بیشتر با فیلتر شنی، انواع و چگونگی کار آن آشنا شویم.
فهرست مطالب

فیلتر شنی چیست؟و کجا استفاده میشود؟

فیلتر شنی یا در زبان انگلیسی sand filterمخزن‌هایی هستند که تحت فشار اتمسفر ساخته شده اند. صافی شنی مخزن‌هایی استوانه‌ای دارد که افقی یا عمودی ساخته می شوند. جنسی که برای بدنه صافی شنی در نظر گرفته‌اند، ورق فولادی یا گالوانیزه با پوشش اپوکسی است. البته در برخی موارد جنس این محصول فایبر گلاس خواهد بود.
فیلتر شنی به وسیله عملیات فیزیکی و فیلتراسیون آب مواد جامد معلق و ناخالصی‌ها را از آب می‌گیرد و نابود خواهد کرد. این جامدات معلق می‌توانند ترکیبی از گل و لای، باکتری، فلوک، ویروس و تخم انگل باشد که به راحتی توسط صافی شنی از بین می‌رود.
قسمت داخلی این وسیله از سیلیس دانه‌بندی شده، ماسه و کربن فعال و آنتراسیت پر خواهد شد. ذرات معلق، تخم انگل و هر آنچه که در این حیطه است، از بستر فیلتر شنی به وسیله عبور آب حذف شده و آب به صورت صاف و زلال از آن خارج خواهد شد.
مواد معلق و تمام ذرات و کدورت‌ها که به وسیله بستر ماسه داخل فیلتر شنی گرفته شده‌اند توسط شستشوی معکوس صافی شنی از بستر خارج می‌شوند. لازم به ذکر است که صافی شنی بیماری های بسیاری را از آب جدا می کند اما به صورت کامل آب بهداشتی نخواهد شد. در برخی موارد هم از صافی شنی برای زدودن ابتدائی کدورت آب بهره گرفته می‌شود.
این محصول کاربردهای بسیاری دارد که از میان آن‌ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:
• جهت تصفیه سازی آب استخر
• برای از بین بردن رنگ آب آلوده
• جهت تصفیه کردن آب استخرهای پرورش ماهی
• برای فیلتر فاضلاب انسانی و صنعتی
• در فیلتر کردن آب آشامیدنی و صنعتی
• پیش تصفیه آبی که داخل دستگاه اسمز معکوس خواهد شد
• تصفیه کردن آب‌های سطحی مانند رودخانه یا چاه


برای خواندن مطالب درمورد فیلتر تصفیه آب میتوانید:

فیلتر شنی-sarvwater.com

سه مدل فیلتر شنی

فیلتر های شنی به سه مدل کلی تقسیم میشود:

1. فیلتر شنی کند

از صافی شنی کند برای تصفیه آب‌هایی که کدورتی حداکثر 30NTU دارند استفاده می‌شود. آب صاف شده به وسیله صافی شنی کند تصفیه خاصی روی آن صورت نخواهد گرفت. در فیلترشنی کند فیلتراسیون به وسیله اولین لایه ماسه بستر بیشترین عملیات را انجام خواهد داد. صافی شنی کند برای مکان‌هایی که زمین فراوانی دارد بیشترین کاربرد را دارد.


برای خواندن مطالب درمورد دستگاه تصفیه آب صنعتی میتوانید:

2. فیلتر شنی تند

صافی شنی تند برای فیلتراسیون آب در تصفیه خانه‌ها به کار گرفته می‌شود. برای آب‌هایی که دارای کدورت NTU5 یا NTU 10 هستند از صافی شنی تند استفاده می‌شود. برای فیلتراسیون به وسیله فیلترشنی تند از یک یا چند لایه بستر بهره می‌گیرند.
برای این‌که مزه و رنگ آب عوض شود از یک لایه آنتراسیت یا کربن فعال کمک گرفته خواهد شد. آبی که خارج می‌شود باید به قسمت گند زدائی و کلرزنی هدایت شود.

3. فیلتر شنی تحت فشار

از این فیلتر شنی برای تصفیه خانه‌های کوچک استفاده می‌شود. این صافی شنی تحت فشار در دو نوع عمودی و افقی تولید می‌شود. جنس بدنه این محصول از آهن با پوشش ضد خوردگی یا از جنس فایبرگلاس است. در صافی شنی تحت فشار باید یک فضای خالی را برای شستشوی معکوس فراهم کرد.

فیلتر شنی-sarvwater.com

در کف صافی شنی نازل‌هایی برای رد شدن آبی که صاف شده است تعبیه کرده‌اند. تعداد نازل‌ها به صورت متداول 3 عدد در فوت مربع است. ارتفاعی که برای تمام فیلترهای شنی ایستاده در نظر گرفته‌اند یک متر و نیم است. این ارتفاع تنها برای لایه شن و ماسه نیست بلکه شامل حجم کافی برای انبساط در شستشوی معکوس صافی هم خواهد بود. فیلتر شنی تحت فشار برای آغاز به کار باید فشاری بیشتر از یک بار داشته باشد.

فیلتر شنی چگونه کار می‌کند؟

کار اصلی فیلتر شنی زلال و شفاف کردن آب است. به عبارتی هنگامی که آب از صافی شنی رد می‌شود، ذرات معلقی که در این آب‌ها قرار دارند مانند شن و ماسه از طریق صافی‌ها گرفته خواهد شد. بعد از این که آب عبور کرد صاف و زلال می‌شود. فرایندی که فیلتر شنی انجام می‌دهد موجب شده تا کیفیت آب بالا برود و تمام مواد زائد از آن جدا شود.
مایعاتی که باید به وسیله صافی شنی تصفیه شود، از سمت بالا وارد آن خواهد شد و بعد از گذشتن از لایه‌های صافی، زلال می‌شوند. بعد از این که مایعات صاف شدند باید از قسمت پایین فیلتر خارج شوند.
البته برای شستشوی فیلترشنی باید از عملکرد معکوس استفاده کرد. برای این کار باید دستگاه و پمپ خاموش شود. این بار کارهایی که برای تمیز کردن آب از سمت بالا صورت می‌گرفت از سمت پایین انجام خواهد شد. با این روش زباله‌ها و موادی که در شن گیر کرده‌اند به فاضلاب منتقل خواهند شد.
پس از خاموش کردن دستگاه باید عملکرد شستشوی عقب صورت بگیرد و سپس پمپ دستگاه روشن شود. زمانی که باید برای این کار خرج کرد حدود2 تا 3 دقیقه است. بعد از این که کار تمام شد پمپ باید خاموش شود و دستگاه را در حالت خاموش نگه داشت. پس از نیم تا یک دقیقه باید دوباره دستگاه روشن شود تا زباله‌ها تخلیه شوند.

سخن پایانی

فیلترشنی در دنیا فناوری بسیار مهمی محسوب می‌شود که از آن در مکان های مختلفی استفاده خواهد شد. قیمت این صافی های شنی با توجه به ابعادی که دارند و نوع کاربری متفاوت است. این که از این دستگاه در کجا قرار است استفاده شود هم موضوعی است که روی قیمت آن اثر گذار خواهد بود. شرکت سرو آب انرژی شرکتی معتبر در زمینه ارائه صافی‌های شنی بوده که در ردیف بهترین شرکت‌های تجاری قرار گرفته است.
در صورتی که به فیلتر شنی نیاز داشتید می‌توانید با مشاوران این شرکت تماس حاصل کنید و راهنمایی‌های لازم را جهت خرید بهترین نوع محصول برای کار خود دریافت کنید.

سوالات متداول فیلتر شنی

فیلتر شنی یا در زبان انگلیسی  sand filterمخزن‌هایی هستند که تحت فشار اتمسفر ساخته شده اند. صافی شنی مخزن‌هایی استوانه‌ای دارد که افقی یا عمودی ساخته می شوند. جنسی که برای بدنه صافی شنی در نظر گرفته‌اند، ورق فولادی یا گالوانیزه با پوشش اپوکسی است. البته در برخی موارد جنس این محصول فایبر گلاس خواهد بود.

کار اصلی فیلتر شنی زلال و شفاف کردن آب است. به عبارتی هنگامی که آب از صافی شنی رد می‌شود، ذرات معلقی که در این آب‌ها قرار دارند مانند شن و ماسه از طریق صافی‌ها گرفته خواهد شد. بعد از این که آب عبور کرد صاف و زلال می‌شود. فرایندی که فیلتر شنی انجام می‌دهد موجب شده تا کیفیت آب بالا برود و تمام مواد زائد از آن جدا شود.

1. فیلتر شِنی کند

2. فیلتر شِنی تند

3. فیلتر شِنی تحت فشار

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
Facebook
Twitter
Pinterest
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.